23 Mayıs 2015 admin

Alışveriş Siteleri | Online Alışveriş Siteleri

Alışveriş siteleri

Alışveriş siteleri

Alışveriş Siteleri

Alışveriş siteleri hakkında bilgi sahibi olmak, nerden alışveriş yapacağını bilmek, e-ticaret siteleri arasından hangisini tercih etmeniz gerektiği hakkında bir çok bilgiye bu yazımızla beraber sahip olacaksınız.Öncelikle sizlere alışveriş siteleri arasında çalışma şekillerini anlatarak başlayacağız.

Alışveriş siteleri bir çok farklı mantık ile çalışan firmalardır, muhattabınız olan e-ticaret sitesi karşınızda hangi ünvan ile duracaktır ? öncelikle bunu bilmek çok önemlidir.E-Ticaret’in her geçen gün gelişmesi ile birlikte, binlerce firma ve şahıs bu sektöre yönelik adımlar atmaya başladı.Büyük firmalar giriş yaparken aynı zamanda şahıslarda ufak çaplı e-ticaret siteleri kurarak satış yapmaya çalıştı.Peki siz hangi alışveriş sitesini, neden tercih etmelisiniz ? Öncelikle bilmeniz gereken, burada e-ticaret işini yapan firma veya şahısların sattıkları ürünlerin üreticisi mi, dağıtıcısı mı, aracısı mı olduğudur.

Alışveriş yapan kişilerin genelde en büyük sorunu stok problemi olmaktadır, yani bir ürünü satın alıyorsunuz, kredi kartınız ile veya başka bir ödeme şekli ile ödemeyi gerçekleştiriyorsunuz ama size verilen cevap ” – maalesef ürün stoklarımızda yok ! ” kocaman bir hayal kırıklığına uğruyorsunuz.
Burada stok problemini daha çok yaşayan e-ticaret siteleri, al-sat yapan diğer bir tabirle aracı olarak kabul ettiğimiz alışveriş siteleridir.Yani örneğin, şuanda çok yaygın bir şekilde XML ağı ile satış yapan firmalar mevcut, bunu şöyle açıklamak yararlı olacaktır ; bizim eticaretyonetim.com sitemizin bir e-ticaret sitesi olduğunu farzedin ve 1000 adet ürün üretip satıyoruz. X firma veya şahıs, ürünlerimizi kendi e-ticaret sitesinde satışa sunmak istiyor, bunun karşılığında bizim için satışımız artmış oluyor, kendisine ise yüzdelik bazda bir indirim uygulayarak, bayimiz gibi çalışmasını sağlıyoruz.

Ancak sadece bir veya iki kişiye bayi olma imkanı sunmuyoruz, yüzlerce firmaya bu ürünlerimizi satışa sunmaları için imkan veriyoruz. Stoklarımız güncel olmasına rağmen 2 adet stokta bulunan bir ürün 3 firma tarafından sipariş edilirse, 3.firma açıkta kalacaktır. Bu da müşterisini mağdur edecektir.Burada üreticisinden sipariş vermek daha mantıklıdır. Üreticisini bulamaz iseniz, dağıtıcısından almanız daha mantıklıdır.

Online Alışveriş Siteleri

Şöyle bir en bilinen Alışveriş sitelerini sıralayarak, kendilerinin bu sektörde ne durumda olduklarını öğrenelim isterseniz..Burada ” alışveriş siteleri ” yazdığımızda en başta çıkan markafoni.com ile başlayalım.

Markafoni, üretici bir firma değildir.Gördüğünüz markaların hepsinden satış yapmak amacıyla ürün temin eder ve var olan potansiyelini bu yönde kullanarak yüzdelik bazda komisyon alarak satış yapar.

N11.com ile devam edelim, N11 sadece online bir platform sunan aracı firmadır.Mantığı gayet basittir, N11’i bir alışveriş merkezi olarak düşünün, bu alışveriş merkezinin içerisinde binlerce dükkan var, isteyen her firma veya şahıs firması bu dükkanları kiralayabiliyorlar.N11 bunun karşılığında dükkan kiracılarından yüzdelik komisyon alıyor.Yani size ürünü satan, her hangi bir firmadır, N11 değildir.N11 sadece satın alacağınız ürünün, mağaza ve koşullarını size sunmaktadır.

Gittigidiyor.com ile devam edelim, Gittigidiyor’da N11 tarzında çalışır, ancak Gittigidiyor’un güvenilirliği N11’den daha önde gelmektedir, zaten N11 yeni bir firmadır. Gittigidiyor ise Ebay kuruluşu olarak 10 seneyi aşkın bir süredir faaliyet göstermektedir. Gittigidiyor’da satıcıdan, mağaza ve dükkan ve ilan ücreti alınır. Bununla beraber %10’u geçmemek üzere komisyon alınır.

Hepsiburada.com ile devam edelim, Hepsiburada ‘ da Markafoni tarzında çalışır. Kendisi herhangi bir ürün üreticisi değildir, stoklama yaptığı için diğer bir çok firmaya oranla daha avantajlıdır. Daha çok aldığı ürün fiyatının üstüne kendi kâr marjlarını ekleyerek satış yapar. Yeni açtıkları Merchant Center ile Satıcı firmaların kendi ürünlerini ekleyerek satış yapmalarına olanak sağlamıştır. Bu satışlardan komisyon almaktadır.

Tüm bunların içerisinde bir tercih yapılması istense, bizce açık ara Gittigidiyor hem yılların verdiği tecrübe hemde satış potansiyeli olarak, aynı zamanda alıcıyı koruyan güvenli alışveriş sistemi ile önde gelecektir.

 

Share
Tagged: , , ,