5 Aralık 2014 admin

E-ticaret üretici için yeni bir fırsat

üretici için e-ticaret

E-ticaret üretici için fırsat

E-ticaret kavramı gün geçtikçe gelişen, mobil kullanımın yagınlaşması ve internet hızlarının yükselmesi neticesinde sürekli yukarı ivma kazanan bir sektör. Herhangi sektörde üretici olan özellikle gıda üreticileri, küçük işletmeler, ürünlerini düşük fiyata satmak için zorlanan tarımla, hayvancılıkla uğraşan çiftçilerimiz için E-TİCARET kavramı daha da önem kazanmaya başladı.

Ticaret kavramı artık değişmeye başladı. Artık e-ticaret kavramı gelişmeye başladı. Üreticiler ürettikleri malları toptancılara, ara toptancılara yada bayilerine satmak zorunda idi. Son kullanıcı yada tüketiciye ulaşmak gibi bir imkan yada gerekleri yoktu. Artık gelişen teknoloji ile müşteriler marka ya da üretici ile birebir temas kurabiliyor ve bu iletişimi kurmak istiyor.Bu bayilik ekosistemi devam edecektir. Ancak rekabet ve sistemin getirdiği direk üreticiden tüketiciye satış internet satışı ile artık mümkün. Bazı sektörlerde bu yöne doğru gidiş var. İnternet satışın bir çok sektördeki üreticiye imkan sağlamıştır ve işini büyütme şansı vermiştir.Toptancılara verdiği adetlerin aynısını ya da daha fazlasını satabilmektedir.Çünkü artık sınırlar yok.Türkiye’nin dilediği herhangi bir noktasına ürün gönderebiliyor. Hatta ilerde belki yurtdışına da ürün gönderebilecek. Burada ara toptancı ve toptancılara ihtiyaç kalmayabilir. Şu aşamada sosyal medya üzerinden satış yapan bir çok küçük üretici ile karşılaşıyoruz. Bir şekilde tüketicilere kendilerini duyurmaya başladılar. Bir kaç firma E-ticaret sitesi açarak bu ürünlerin pazarlamasını yapmaya başladı ancak hala bir çok eksik mevcut ve gelişmesi gerekmekte. Üretici biraz daha cesaretli olup ya bölgesel ya da kooperatif olarak bir E-ticaret sitesi açıp bu işe gönül vermeliler. Sadece sosyal medyada pazarlama yapmaya çalışmak tüketici tarafında güven problemi yaratabilir.

Bizce eticaret, internetten satış konusunda en faydalanması gereken sektörlerden biri tarım ile uğraşan kişilerdir. Amatörce ufak çaplı bir çok eticaret sitesi açıldı ;güzel şeyler de oluyor.Bazı üreticiler facebook  üzerinde grup kurarak satış yapmaya çalışmakta.Bizce tarladan tüketiciye fikri tutar ve özellikle yerel tohum,ilaçsız üretim, doğal, ekolojik, gibi kavramlar ile üretim yapanlar bir adım öne çıkacaklar.Tüketici tarafında bu tür arayışlar var ancak nereden nasıl ulaşacakları konusunda sıknıtı yaşıyorlar. Burada eticarette; ödeme yönetimleri, lojistik gibi kavramlar geliştikçe üretici de bu konuda biliçlendikçe bu alanda güzel işler olacağına inanıyoruz. Sektörde E-ticaret firmalarının bölgesel ya da ulusal düzeyde açılıp üreticilere destek vereceklerine inanıyoruz.

Share
Tagged: , , , , , , , , ,