22 Temmuz 2015 admin

E-ticarette dropshipping nedir?

dropshipping nedir

E-ticaret ekosisteminde lojistik ve kargo çözümü

E-ticaret hergün gelişmekte ve lojistik ,maliyet,depolama gibi kavramlarda da her gün yeni gelişmeler olmaktadır.Bu gelişmeler zaman zaman müşteri hizmetlerini iyileştirebilmek adına olabildiği gibi ,Ürün satışı yapan ya da yapmak isteyen E-ticaret işi yapan firmaların işini kolaylaştırmak adına da gelişmeler yaşanabilmekte ve farklı çözümler üretilebilmektedir.

Online olarak ürün satan bir firma, ürün satışını yaptıktan sonra ürünü kendi deposundan paketlemesini yaparak ürünü kargo firmasına teslim eder ve ürün kargolamasını bu şekilde gerçekleştirebilir.

 • Dropshipping nedir ?

Dropshipping tam Türkçe karşılığı bulunmamakla birlikte tane tane yollamak olarak tanımlayabiliriz.

Dropshipping yönteminde ürün satışı gerçekleştirdiğiniz zaman ürünü sizin adınıza;ürünü satın aldığnız firma kargolama ve paketleme yapmaktadır.Sizin ürünü depolamanıza gerek yoktur.Ürünü satın aldığnız firmanın deposundan direk gönderim sağlanmaktadır.

Örneğin; Tişört satan bir E-ticaret firması olun.Tişört üretimi yapan ya da tişört satışı yapan bir firmanın ürünlerini online olarka satmak istiyorsunuz.Online alışveriş yapan müşterilere hizmet vermek istiyorsunuz.Tedarik sağlayan firmadan stok,model adet..v.b bilgileri aldınız ve websitenize ürün girişi sağladınız.Müşteriniz ürün satın aldı .Siz müşteri bilgileri ,adresi hangi üründen kaç adet aldı,beden ve renk bilgisi gibi bilgileri tedarikçi firmanıza iletiyorsunuz.Tedarikçi firmanız sizin verdiğiniz bu bilgiler doğrultusunda ürünün paketlemesini yapıp ,ürünü sizin adınıza müşterinize yolluyor.Kısaca sistem bu şekilde işliyor.

Dropshipping sisteminin E-ticarete olumlu ve olumsuz şekilde yansımaları vardır.

Dropshipping olumlu yanları

 1. Depo maliyetiniz ve depo elemanı maliyetiniz yoktur.
 2. Stok maliyeti dediğimiz maliyetler ortadan kalkar.
 3. Daha küçük metrekarelerde iş yapabilme imkanından dolayı genel maliyetiniz daha düşüktür.
 4. Ürünleri deponuzda bulundurmadığınızdan dolayı atıl stok veya bekleyen stok gibi kavramlarla karşılaşmazsınız.
 5. Herhangi bir kargo firması ile anlaşma yapmanıza gerek yoktur.
 6. E-ticarete yeni başlayanlar için maliyetler daha düşük olduğundan dolayı tercih sebebidir.
 7. Ürünler satın alınmadan ürün satışı yapılabilir.
 8. Test edebilmek adına ,ürünü websitesine koyabilir ve satılıp satılmadığnı görebilirsiniz.Bunun için ürünü satın almanıza gerek yoktur.

Dropshipping olumsuz yanları

 1. Tüketici ve müşterileriniz herhangi bir sorunla karşılaştığında muhattap E-ticaret firması oalcaktır.
 2. Dropshipping yapıldığında sizin gibi birçok firmanın aynı tedarikçiden alım yapabileği akıldan çıkmamalı ve bu sebeple kar marjlarının düşük olacağı göz önünde bulundurulmalıdır.
 3. Ürünler hakkında tam bilgi sahibi olamayabilirsiniz.Bu da E-ticaret firması için dezavantajdır.Mümkün olduğunca bilgi ahibi olunması gerekir.
 4. En önemli madde bu bizce Dropshipping yönetimniin en büyük dezavantajı stok problemidir.Stoğunu düzgün tutamayan tedarikçi ile çalışmamak gerekmektedir.Stok problemi en çok karşılaşılan sorunların başında gelmektedir.Tedarikçi firma sadece size ürün satışı yapmadığından dolayı stoklar hızlı bir şekilde bitebilmektedir.Burada sıkıntıyı siz müşteri ile birebir yaşamaktasınız.Tedarikçi firma sorumluluk kabul etmemektedir.Müşteri gözünde itibar ve memnuniyet açısından büyük hayal kırıklığı yaşatmaktadır.
 5. Dropshipping de yanlış ürün,yanlış beden,model, eksik ürün gibi durumlar ile sık karşılaşılabilmektedir.
 6. İyi bir fiyat politikası olan ve düzgün ürün gönderimi yapıp stokları düzgün olan dropshipping yapan tedarikçi firma az olduğundan dolayı bu firmalardan ürün tedarik eden ancak kendisini tedairikçi gibi tanıtan üzerine kendi karını koyup sanki kendisi tedarikçiymiş gibi davranan firmalara karşı dikkatli olmak gerekmektedir.
 7.                                                                                                       Stok takibi zor olabilmektedir.

Özet olarak Dropshipping yapan firma seçimi dikkatli yapılmalı fiyat ve stokda problemi olmayan firmalar seçilmeye gayret edilmelidir.Gerekirse birden fazla tedarikçi ile çalışıp aynı ürünü farklı tedarikçiden temin edebilme esnekliğine sahip olmalısınız.

Share
Tagged: , , , , , ,